Co je to chytrá evidence Econit a jak se mohu zapojit?
Jednoduchá chytrá evidence odpadů z domácností, díky níž obec ušetří za svoz komunálního odpadu. Takové systémy již úspěšně fungují ve více obcích v České republice (jako například v obci Prostřední Bečva, Trojanovice, Hlásná Třebáň atd.), a ty tak dosahují značné úspory na platbách za odpady. “Díky systému ECONIT, který používáme již od roku 2009 a do kterého se nám zapojilo až 90 % domácností, jsme zvýšili vytříděnost ze směsného komunálního odpadu až na 80 %, což nám i občanům přineslo zejména zajímavou finanční odměnu, a stali jsme se nejlépe třídící obcí Moravskoslezského kraje.” Uvedl starosta obce Trojanovice, která je jedním z dobrých příkladů. Naše obec nechce zahálet, a tak se přidala k těmto inovativním obcím. Proč naše obec zvolila ECONIT?
- Chceme zefektivnit systém nakládání s odpady v naší obci = snížit množství netříděného (komunálního) odpadu, a tak platit méně za skládkování;
- zvýšit množství vytříděného odpadu, který můžeme dále finančně zpeněžit a investovat finance z vytříděných odpadů do rozvoje obce;
- motivovat naše domácnosti, aby více třídily;
- chceme přispět ke zlepšování životního prostředí a mít čistší okolí;
- naše obec i domácnosti si budou moci kdykoliv online kontrolovat stav svých vytříděných odpadů.
Jak se zapojit do systému a jak to funguje v praxi?
- REGISTRACE: Na obecním úřadě zaregistrujete vaši domácnost ve dnech pondělí a středa mezi 8. a 17. hodinou. Dostanete přihlašovací jméno a heslo do systému přes webovou stránku www.chytreodpady.cz. Od teď si můžete kdykoliv a online kontrolovat stav svých vytříděných odpadů.
- PYTLE A KÓDY: Na obecním úřadě dostanete plastové pytle a etikety s kódy. Kódy budou obsahovat informace o druhu tříděného odpadu, objemu pytle a identifikaci domácnosti. Kdykoli vám pytle a etikety dojdou, můžete si přijít na obecní úřad vyzvednout nové.
- TŘÍDĚNÍ: Při třídění odpadu postupujete téměř stejně jako doposud. Vytříděné odpady však vhazujte do plastových pytlů, které jste dostali na obecním úřadě. POZOR: je nutné dbát na kvalitu třídění. To znamená, plasty a kartony sešlapávat.
- OZNAČENÍ KÓDEM: Každý vytříděný pytel označíte etiketou s kódem dle druhu tříděného odpadu.
- PŘEDÁNÍ A EVIDENCE: V den svozu vyndejte naplněné a označené pytle před dům. Řiďte se svozovým kalendářem. Pytle od vás budou odebrány a zaevidovány. Obecní zaměstnanec při přebírání každý pytel načte do systému pomocí speciální čtečky. Pytle budou svážené 1x za 14 dní dle harmonogramu svozu (viz. Harmonogramy svozů)
3x proč se zapojit?
- VAŠE POHODLÍ – Můžete třídit z pohodlí domova. Separovaný odpad bude v den svozu odvážen přímo od Vašeho domu.
- VAŠE ČISTŠÍ OKOLÍ – Budete mít čisté okolí domu i naší obce a přispějete tak ke zlepšování životního prostředí.
- NÁŠ SPOLEČNÝ ROZVOJ OBCE – Díky úsporám plynoucích ze snížení množství směsného komunálního odpadu a ze zvýšení toho tříděného, můžeme investovat do rozvoje obce.
Co a jak se v obci třídí??
Plasty
- Pytel označte etiketou označenou PLAST.
- Plasty a nápojové kartony vhazujte do pytle žluté barvy.
Co vhazujete do pytle: čiré a barevné fólie, tašky, sáčky, vědra a lahvičky od kosmetických a čistících přípravků, krabice od mléka, přepravky lahví, láhve od nápojů, sirupů, rostlinných olejů, obaly od sladkostí, kelímky od jogurtů a různé plastové nádobky a hračky, malé kusy polystyrenu, pohárky z automatů, jiné plastové nádobky, vodoinstalační a elektroinstalační trubky /vše vymyté/.
Co nevhazujete do pytle: hrubě znečištěné obaly a plasty (chemikáliemi, oleji, potravinami, barvami, zeminou), vícevrstvé obaly, podlahové krytiny, guma, molitan, stavební plasty, velké kusy polystyrenu. Pozor: Nezapomeňte co nejvíce zmenšit objem plastů – např. sešlápnutím PET lahví.
- Po naplnění pytel zavažte a v den svozu postavte před dům.
Papír
- Pytel označte etiketou označenou PAPÍR.
- Papír vhazujte do pytle modré barvy.
Co vhazujete do pytle: noviny, časopisy, sešity, dopisy, neznečištěné papírové ubrousky, kancelářský papír, papírové sáčky, lepenka, krabice z tvrdého papíru, karton, obálky, letáky, katalogy, telefonní seznamy, plakáty, pohlednice, pořadače, balicí a krepový papír, papírové obaly z potravin, obaly od léků, krabice od bot apod.
Co nevhazujete do pytle: umělohmotné obaly, vrstvené obaly, voskovaný papír, papír s hliníkovou fólií, obaly na mražené potraviny, krabičky od cigaret, kopírovací papír a jakýkoliv špinavý či mastný papír. Pozor: Nezapomeňte co nejvíce zmenšit objem papíru – např. sešlápnutím krabic.
- Po naplnění pytel zavažte a v den svozu postavte před dům.
Nápojové kartony (Tetrapaky)
- Nápojové kartony vhazujte do oranžových kontejnerů umístěných po obci (prozatím dvě – na parkovišti za úřadem a u Eko centra).
Co vhazujete do kontejneru: vícevrstvé obaly od mléka, smetany a dalších mléčných výrobků, ovocných šťáv a džusů, vína.
Co nevhazujete do kontejneru: vícevrstvé obaly od kávy, kapesních polévek, pudinků, prášků do pečiva, moučkového cukru, koření, nanuků, kakaového prášku a pod. Pozor: Nezapomeňte co nejvíce zmenšit objem tetrapaků – např. sešlápnutím obalů.
Sklo
Naše obec třídí sklo již mnoho let. V současnosti je v obci rozmístěno několik kontejnerů na sklo, které se nacházejí na sběrných místech na tříděné odpady.
Co vhazujete do kontejneru: skleněné lahve, nádoby, obaly a předměty ze skla, sklenice, lahvičky od kosmetiky, střepy, okenní sklo, sklo z brýlí apod.
Co nevhazujete do kontejneru: znečištěné láhve/nádoby od oleje, barev a jiných nebezpečných či mastných látek.
Elektroodpady
Elektroodpady lze odevzdat přímo na sběrném dvoře. Co můžete přinést na sběrný dvůr: elektrické a elektronické přístroje a zařízení – televizory, rádia, počítačová, kancelářská a telekomunikační technika, videa, diskmany, digitální hodinky, gameboye, vařiče, ohřívače, kávovary, pračky, elektromotory, ruční elektrické nářadí, zářivky, baterky (vybité baterie, alkalické články, akumulátory, baterie z hodinek, autobaterie) a pod.
Bioodpady
Třídění biologicky rozložitelných odpadů v naší obci probíhá formou domácího kompostování pomocí zahradních kompostérů.
Do zahradního kompostéru patří: květiny, tráva, listí, drobné větve, mladý plevel, piliny, hobliny, zbytky ovoce a zeleniny, slupky ze zeleniny a ovoce, kávové a čajové zbytky, vaječné skořápky, skořápky z ořechu, dřevní popel, vlasy, chlupy, trus býložravých zvířat, nebarvené a neparfemované papírové kapesníky a ubrousky, hnůj, siláž, výlisky z hroznů a ovoce, posklizňové zbytky z pěstování.
Do zahradního kompostéru nepatří: velké množství vařené stravy, zbytky z masa a masové výrobky, ryby, rybí výrobky, mléko a mléčné výrobky, zbytky z dřevotřísky, barevný papír, uhynulá zvířata, chemicky ošetřené zbytky zeleně, cigaretové nedopalky.
Jedlé oleje a tuky
Pozor: Zbavit se jedlých olejů a tuků vypouštěním do kanalizace nebo odstraňováním na pozemcích je přestupkem. Můžete je bezplatně odevzdat na sběrný dvůr nebo kterékoliv veřejné sběrně olejů. Nádoby budou v roce 2020 umístěny k separátním hnízdům. Jak třídit jedlé oleje a tuky v domácnosti?
- jedlé oleje a tuky jako například oleje z konzerv, zbytkový olej z přípravy jídel sbírejte do průhledných plastových nádob, které se dají uzavřít;
- jedlé oleje a tuky je možné odložit na sběrném dvoře.
Textil
V současnosti je můžete bezplatně odevzdat na sběrný dvůr.
Co vhazujete do kontejneru: obnošené šatstvo, oděvy, prádlo, textilie, ubrusy, utěrky, hadry, příze.
Co nevhazujete do kontejneru: hrubě znečištěný textil (olejem, hlínou, barvou), koberce, kůže, obuv.
Nebezpečný odpad
Nebezpečné odpady lze odevzdat na sběrný dvůr.
Pneumatiky
Pneumatiky lze odevzdat přímo v autoservisech, které mají povinnost zpětného odběru, případně i na sběrném dvoře.
Drobný stavební odpad (DSO)
Drobné stavební odpady lze odevzdat pouze odběratelům, kteří se stavebními odpady nakládají nebo odvést na sběrný dvůr.
Obecně závazná vyhláška obce, o místním poplatku za obecní systém odpadového hospodářství
ozv-mistni-poplatek-za-obecni-system-odpadoveho-hospodarstvi.pdf Typ: PDF dokument, Velikost: 111.74 kB
Obecně závazná vyhláška obce, o stanovení obecního systému odpadového hospodářství
ozv-32021-o-stanoveni-obecniho-systemu-odpadoveho-hospodarstvi.pdf Typ: PDF dokument, Velikost: 1.25 MB